ISI YALITIMI NEDIR?

ISI YALITIMI NEDIR?

Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme ısı yalıtımı denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için uygulanır.


ISI YALITIMI ENERJİ TÜKETİMİNİ AZALTIR

 • Bina kabuğunda ısı yalıtımı yapılması, yalıtımlı dograma ve camların kullanımı ile mümkündür.
 • Hesaplamalar, etkin bir ısı yalıtımı ile yapılarda ortalama % 50 enerji tasarruf edilebileceğini ortaya koyuyor.
 • Azalan enerji gereksinimi; elektrik ihtiyacını, dolayısıyla elektrik üretimini ve üretimde kullanılan fosil yakıt miktarını; böylelikle de gaz salınımını azaltmıs olacaktır.
 • Yaz aylarında soğutma için kullanılan ve ozon tabakasına zarar veren soğutucu gazlara duyulan ihtiyacı da azaltacaktır.

 

ISI YALITIMI ISIL KONFOR SAĞLAR

 • Kapalı ortamlardaki ısıl koşullar, o ortamda yaşayan insanların konforunu ve sağlığını doğrudan ilgilendirir.
 • Çok soğuk ya da çok sıcak ortamların çalışma verimini düşürdügü belirlenmiştir.
 • Isıl konforu sağlamak için ortam sıcaklığı ile duvar iç yüzey sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı düşürülmelidir. Bu fark ne kadar yüksek olursa konfor da o kadar düşük olacaktır. Konforlu bir mekân için bu farkın en fazla 3°C olması gerekir.
 • Yüzey sıcaklıklarının düşük olması durumunda, ısının ortam içinde soğuk yüzeylere doğru hareketi, istenmeyen hava akımları olusturur. Bu hava akımlarıda konforu azaltarak hastalıklara neden olur. 

 

                            ti-tiy                          Konfor Durumu

                              2                         Çok konforlu
                              3                           Konforlu
                              4                          Az konforlu
                              6                           Konforsuz
                              8,5                          Soguk
                            >8,5                       Çok soguk
         
            Tablo 1: İç Ortam İle İç Yüzey Sıcaklıkları Arasındaki Sıcaklık Farklarının Konfora Etkisi

 

Bina kabugu tasarımında; bagıl nem degerinin, kısa süreler için bile 0,8’den yüksek olması durumunda iç yüzeylerde küf olusumu riski vardır. Yüzeyde meydana gelen yogusma, neme karsı hassas olan korunmamıs yapı malzemelerinde hasarlar olusmasına neden olabilir. Yüzeydeki nem miktarının fazla olması; telafisi olmayan, fiziksel degisikliklere (dökülme, kabarma vb.), kimyasal reaksiyonlara (paslanma vb.) ve biyolojik gelismelere (ahsabın çürümesi vb.) neden olarak konforumuzu bozar. Yapı elemanlarının ara yüzeylerinde meydana gelen yogusma, yapımızın yük tasıyıcı kısımlarında bulunan demirlerin paslanmasına neden oldugu için, yapı ömrünü tehdit eden unsurlardan biridir.
 
Yogusmanın hiç olmaması için, yapı bileseni içindeki tüm sıcaklıkların, su buharının doyma sıcaklıgından daha yüksek olması gerekir. Bu da yapı bileseninin dıs iklim kosullarından korunmasıyla, yani dıs cephe ısı yalıtım sistemleri ile saglanır. Böylece yapı bilesenlerinin, ısı yalıtımının sıcak tarafında kalmaları saglanır ve yogusma sıcaklıgının üstünde tutulur. Dolayısı ile yogusmanın zararlı etkilerinden korunulur (Resim 1).
 
İç yüzey sıcaklıkları ile ortam sıcakları arasındaki farkı azaltmak için ısı yalıtımı gerekir. Isı yalıtımı ile mekânın her noktasında homojen bir sıcaklık saglanır ve hava akımları engellenir. Bu da hem konforlu hem de saglıklı bir ortam saglar.
 
 
 
ISI YALITIMI SAĞLIKLI YAŞAM SUNAR
 
Isı yalıtımsız mekânlarda, olusan nemin hastalıklarla iliskisi bilinmektedir. Nemli ortamlar, mikroorganizmaların üremesi için uygun kosulları yaratır. Bu da ortamdaki havanın solunum yolları için zararlı hale gelmesine yol açar. Nemli ortamlar ve bu ortamlardaki küf olusumu, özellikle küçük çocukların astım hastalıgına yakalanma riskini büyük ölçüde artırır. Standartlara uygun olarak yapılmıs ısı yalıtımı, tüm bu sorunların olusmasını önler.
 
Arastırmalar, hava kirliliginin yogun yasandıgı bölgelerde gögüs hastalıklarına sahip kisi sayısında belirgin oranda artıs yasandıgını gösteriyor. Hava kirliligi nedeniyle nefes darlıgı, astım, bronsit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve zatürree gibi gögüs hastalıklarına yakalanma oranı dogrudan artmaktadır. Hava kirliliginin saglık açısından en önemli etkisi ise, uzun dönemde görülüyor. Uzmanlar, akciger kanserinin hazırlayıcı etkenleri arasında ilk sırayı hava kirliligine veriyor. Ayrıca, hava kirliliginin kalp ve damar hastalıkları, mide ve bagırsak rahatsızlıklarına yol açtıgı, böbrek ve beyni olumsuz etkiledigi de uzmanlar tarafından sıkça vurgulanıyor.
 
Bunun dısında hava kirliligi insanların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine de yol açıyor. Hava kirliliginin iç sıkıntısı olarak kendini gösteren etkilerinin yanı sıra diger psikolojik rahatsızlıkları tetikledigi de biliniyor. Isı yalıtımı uygulamaları ile ısıtma ve sogutma amaçlı kullanılan enerji miktarı daha az olacagından, hava kirliligi de azalacaktır.
 
 
ISI YALITIMLI VE YALITIMSIZ BİR BİNANIN MUKAYESESİ
 
İstanbul’da insa edilecek olan bir binanın yalıtılması ile isletme ve  ilk yatırım maliyetlerinden elde edilebilecek parasal tasarrufu, bir örnekle anlatmak mümkün. Hesaplamalarda; taban alanı 200 m2 olan (her katında 90 m2’lik ikiser daireye sahip) 4 katlı bir apartman örnek alındı. Söz konusu binada; 264,4 m2’si betonarme kolon ve kiris, 297,4 m2’si tugla dolgu duvar olmak üzere, toplam 561,8 m2’ dıs duvar alanı mevcut. Kat yüksekligi 2,7 m olan binada, 86,2 m2 camlama bulunuyor.
 
Yalıtımsız durum (mevcut durum):
 
Yalıtımsız durumda binada herhangi bir ısı yalıtım malzemesi kullanılmamıstır. Dıs duvarlar 19 cm tugla üzerinde 2 cm iç ve dıs sıvaya sahiptir. Tavan ve tabanda da ısı yalıtımı bulunmuyor.
 
Yalıtımlı durum (TS 825’e uygun):
 
Yalıtımlı durumda ise binanın tavan, taban ve dıs duvarlarında; TS 825 “Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları” ve “Isı Yalıtım Yönetmeligi”ne uygun olacak sekilde ısı yalıtım malzemelerinin kullanıldıgı varsayılmıstır. Tavanda 12 cm, tabanda 4 cm ve duvarlarda dıstan 4 cm ısı yalıtım malzemesi kullanılmıstır.
 
Böylece binanın yalıtımsız ve yalıtımlı durumları arasında dogalgaz tasarrufu ve yalıtım maliyeti açısından bir karsılastırma yapmak mümkün olmaktadır. Karsılastırmada pencerelerin etkisi ele alınmamıstır. Her iki durumda da binanın pencerelerinin 12mm bosluklu yalıtım camı ünitesi ve plastik dogramalı oldugu kabul edilmistir. TS 825’e göre binada uygulanacak yalıtım kalınlıgı belirlenmis ve yapı elemanlarının detayları olusturulmustur. Binanın ısıtma yükü ise TS 2164’e göre hesaplanmıstır.
 
 
Sonuçlar
 
Örnek binaya yapılan ısı yalıtımı uygulamasıyla; saglıklı ve konforlu yasam kosullarının olusturulması için gerekli yıllık ısıtma ihtiyacında yaklasık yüzde 60’lık azalma hesaplanmıstır.
 
Yalıtımsız binanın toplam ısı kaybı 79 kW., buna karsılık yalıtımlı binada toplam ısı kaybı 32 Kw olarak hesaplanmıstır. Yalıtım uygulamalarının toplam ısı kaybını azaltıcı etkisi; ekonomik olarak hem isletme, hem de ilk yatırım maliyetlerine tesir edecektir.
 
 
 
ISI YALITIM MALZEMELERİ
 
Isı yalıtım malzemeleri; ısı kayıp ve kazançlarının azaltılmasında kullanılan yüksek ısıl dirence sahip özel malzemelerdir. Avrupa standartlarında ısı iletkenlik katsayıları 0,06-0,10 W/m.K’nin altında olan malzemeler, ısı yalıtım malzemeleri olarak tanımlanır.
 
Isı yalıtımı amacı ile kullanılan ürünler açık gözenekli ve kapalı gözenekli olarak
sınıflandırılabilir. Açık gözenekli veya elyaflı malzemelere; camyünü, tasyünü (mineral yünler), ahsap yünü, seramik yünü, cüruf yünü; kapalı gözenekli malzemelere ise EPS genlestirilmis polistiren, XPS ekstürüde polistiren, elastomerik kauçuk, polietilen köpügü, cam köpügü örnek verilebilir. Bu malzemeler genellikle çatı, duvar, döseme ve zemin gibi yapı elemanlarında ve tesisatlarda kullanılır.
 
 •  Camyünü [TS 901 / TS 901-1 EN 13162]
 • Tasyünü, [TS 901/ TS 901-1 EN 13162]
 • Genlestirilmis polistiren (EPS) [TS 7316 EN 13163]
 •  Ekstrüde polistiren (XPS) [TS 11989 EN 13164]
 • Poliüretan (PUR) [TS EN 13165]
 • Fenol köpügü [TS EN 13166]
 • Cam köpügü [TS EN 13167]
 • Ahsap yünü levhalar [TS EN 13168]
 • Genlestirilmis perlit (EPB) [TS EN 13169]
 • Genlestirilmis mantar(ICB) [TS EN 13170]
 • Ahsap lifli levhalar [TS EN 13171]

 1989 Yılında Detay İzolasyon İnşaat Taah. San. Tic. Ltd. Şti. adı altında kurulan firmamız, ülkemizin inşaat sektörüne birçok başarılı uygulama ile hizmet etmiştir.

Isı ve Su Yalıtımı alanlarında faaliyet gösteren firmamız yılların tecrübesi ile sektördeki son teknolojiyi yakından takip ederek hizmetlerine aynı ciddiyetle devam etmektedir.

TEKLİF AL FORM

Yapınıza uygun detayı belirlemek ve Fiyat teklifi almak için formu doldurabilirsiniz.

 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon
 • Detay izolasyon